Hrvatska
StoryEditor

Odak: Financijska nepismenost je loša, ali još je gora polupismenost

10. Ožujak 2014.

Financijsko opismenjavanje nužno je provoditi od ranog djetinjstva kako bi se podigla financijska pismenost i omogućilo građanima stjecanje financijskih kompetencija nužnih u svakodnevnom životu.

Istaknuto je to na današnjem okruglom stolu Financijskim obrazovanjem do financijske pismenosti organiziranim u sklopu obilježavanja Svjetskog tjedna novca (Global Money Week), u kojem prvi put sudjeluje i Hrvatska.

Financijsko obrazovanje, kako je rečeno, proces je kojim pojedinci podižu svoje razumijevanje financijskih proizvoda i sadržaja, razvijaju vještine, što im omogućava da postanu svjesniji financijskih rizika, znaju kome se obratiti za pomoć, a sve s ciljem da poboljšaju svoj financijski položaj i nauče dobro upravljati novcem.

Sudionici skupa složili su se da financijsko opismenjavanje mora naći svoje mjesto u obrazovnim programima hrvatskih škola.

Pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta Sabina Glasovac kazala je kako se obrazovanje za financijsku pismenost već provodi eksperimentalno u nekoliko osnovnih škola, a od sljedeće školske godine planira se uvesti u sve škole kao dio građanskog odgoja.

Danas kada smo bombardirani raznim financijskim uslugama važno je omogućiti potrošaču donošenje kvalitetnih odluka, kazala je Žana Pedić iz Ministarstva financija napominjući kako je financijska pismenost važna jer su upravo u ovo vrijeme gospodarske krize do izražaja došle loše poslovne odluke.

I Đelma Bartulović iz Ministarstva gospodarstva se slaže da je financijska edukacija važna upravo zato da bi potrošači mogli donositi odluke koje za njih neće biti štetne.

Viceguverner Hrvatske narodne banke (HNB) Damir Odak je kazao kako financijski sustav širi i povećava svoju ponudu i u tim je okolnostima važno da potrošač zna donijeti dobru odluku.

Odak napominje kako je financijska nepismenost loša, ali još je gora financijska polupismenost i stoga je važno kontinuirano raditi na edukaciji. Sustavno i do malih nogu treba raditi na financijskoj pismenosti, kazao je Odak.

Direktor Hrvatske udruge banaka (HUB) Zoran Bohaček također je istaknuo važnost edukacije te dodao kako će u sklopu Svjetskog tjedna novca, koji se održava od 10. do 17. ožujka, više od tisuću srednjoškolaca posjetiti neku od financijskih institucija.

Bohaček je naveo i kako je Europska bankovna federacija (EBF) najavila za proljeće 2015. prvi ‘Europski tjedan novca‘ koji za cilj ima djeci i mladima približiti teme o novcu i pomoći im da budu educirani u tom području.

30. travanj 2024 09:45