Hrvatska
StoryEditor

Gospođa Yu ne odustaje od Hrvatske usprkos pandemiji i otežanom poslovanju s Kinom

16. Travanj 2021.
Jiang Yu

S obzirom da nakon medijski vrlo popraćenog posjeta kineske investitorice Jiang Yu pretprošle godine u međuvremenu nije bilo vijesti o raznim poslovnim aktivnostima koje je najavila u Hrvatskoj, uputili smo upit Kineskoj jugoistočno europskoj poslovnoj asocijaciji (CSEBA) kako stoje njeni poslovni planovi i je li gospođa Yu izgubila apetit za ulaganja u Hrvatskoj, posebice nakon neuspjeha s kupnjom Političke škole u Kumrovcu.

Kako objašnjavaju iz CSEBA-e, gospođa Yu posljednji je put boravila u Hrvatskoj 2019., ali njen ponovni dolazak zbog izbijanja pandemije nije bio moguć. Ipak, napominju, to ne znači da je odustala od najavljenih ulaganja i kada se steknu uvjeti može se očekivati njezin povratak i realizacija planova. Što se Političke škole tiče, 'iz Zhongya Nekretnina poručuju da su svoju ozbiljnost dokazali time što su platili cjelokupan iznos poreza na kupoprodaju nekretnine, koju zasad nisu kupili, te okolnog zemljišta površine gotovo 27 tisuća četvornih metara', tvrdi predsjednik CSEBA-e Mario Rendulić.

- 'Ukupno su obje transakcije vrijedne preko milijun i pol kuna, a kad se pribroji iznos jamčevine na natječaju iz proljeća prošle godine, dolazimo do brojke od preko dva milijuna kuna koje su kineski investitori već uplatili. Zato, poručuju, ne žele odustati od planiranog posla - dodaje Rendulić.

- Osim interesa za investicije u Krapinsko-zagorskoj županiji, kineski investitori koje zastupa Jiang Yu potvrđuju svoj interes i za investicije u Osječko-baranjskoj županiji, posebno Zračnu luku Osijek. Svaka strana investicija nosi svoje specifičnosti, a to posebice vrijedi za investicije iz Kine. Političke barijere na relaciji Hrvatska-Kina jesu otklonjene, no svjedoci smo da neformalni oblici pritisaka koji onemogućuju kineske investicije tijekom koronakrize postoje diljem Europske unije. Specifičnost u odnosu na poslovanje s Kinom postoji, primjerice u ograničenjima kineske vlade za privatna ulaganja van granica Kine kao i nedavni trgovački sukob Kine i SAD-a zbog kojeg su, iako Republika Hrvatska nije imala direktnih poteškoća, na snazi bile razne mjere ograničenja protoka kapitala, pa je i u našem slučaju bilo otežano poslovanje s Kinom - ističe Rendulić.

23. travanj 2024 12:57